Kurban Bağışı Yapmak İçin Tıklayınız

Giriş Yap / Kayıt Ol

Zekat


Zekat

İnsan Vakfı zekât bağışlarını binlerce kilometre uzaktaki kardeşlerimize ulaştırarak bir nebze olsun onların hayatını kolaylaştırmak isteyen hayırseverlerin emanetini omuzluyor. Siz de zekât bağışlarınızı dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için sitemiz üzerinden bağış yapabilirsiniz.

 

Zekat Ne Zaman Verilir?

Artırıcı vasıfta belirli bir miktar mala (80 gram altını veya bu miktar değerinde mal ve para) sahip olan Müslüman; zekat açısından zengin sayılır ve farz ibadetini yerine getirmek, Allah’ın geniş rahmetini ve Peygamber Efendimiz’in (SAV) yakınlığını kazanmak için zekat verir. Peki, zekat ne zaman verilir? Zekat, kişinin borcundan ve doğal ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı artırıcı mala sahip olması ve bu malının üzerinden bir yıl geçmesiyle mükellef hale gelmiş olur. Bu herkeste farklılık göstereceği için herkesin zekat verme günü bellidir. Fakat ülkemizde insanlar Ramazan ayının feyiz ve bereketini yaşamak için, infak ve ibadetin yoğunluk kazandığı bu ayda zekat vermeyi tercih ediyor ve bu her yıl böyle devam ediyor. Zira zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi istenildiği zaman veya Ramazan ayında da zekat verilebiliyor.

 

Ramazan Ayında Zekat Ne Zaman Verilir?

Rahmet ayı olan Ramazan, Müslümanlar için zekat vermenin gelenek haline geldiği bir aydır. Maddi durumu iyi olan Müslümanlar, bu ayda Allah’ın (c.c) buyurduğu “Hayırları işlemede yarış yapınız” (Al-imran 3/133) ayet-i kerimesine uyup yoksullara daha da sahip çıkarak zekatını vermek isteyebilir. Böyle düşünen kimse de nisap miktarına ulaşan ancak ramazan ayı içinde bir yılı doldurmayan kimse de zekatını Ramazan ayında verebilir. Zekat vermek için belirli bir zaman olmadığı gibi Ramazan ayı içinde de belirli bir günü yoktur. Ramazan’dan önce ve Ramazan’ın ilk günlerinde zekatın verilmesi, zekatın yoksullara faydalı olma amacını yerine getirir. Dolayısıyla zekatın Ramazan’ın sonlarına bırakılmaması daha hikmetli ve faydalıdır.


Kurban Bayramında Zekat Verilir mi?

Müslümanlar zekat borçlarını Ramazan ayında ödemeyi adet haline getirmişseler de zekatın ödenmesi için belirlenmiş bir gün veya ay yoktur. Zekat Kurban Bayramı’nda da verilebilir; ancak zekat borcunun ödenmesiyle birlikte buradaki niyet ortaya çıkmaktadır. Kurban Bayramı’nda verilen zekat kurban ibadeti yerine geçmez. Zekat ayrı bir farz ibadet, kurban kesmek ayrı bir farz ibadettir. Maddi bir ibadet olan zekat; cami, okul ve yurt yapımı ve ihtiyaçları için verilemediği gibi Allah yolunda okuyan talebelere, yoksul kimselere verilebilir.