Kurban bağışınızı yapmak için tıklayın!

Giriş Yap / Kayıt Ol

Deprem Acil Yardım

Ülkemizde yaşanan depremden etkilen vatandaşlarımıza acil yardım ulaştırıyoruz, yaralarımızı birlikte sarıyoruz!
İnsan Vakfı olarak 1992 yılındaki kuruluşumuzdan bugüne dek, hizmet ve yardım serüvenimizde insanı önceleyen adımlar atmayı önemsedik.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, çevresindeki 10 ili de etkileyerek büyük tahribata yol açtı. Vakfımız, yaşanan bu büyük afette ihtiyaçları doğru bir şekilde tespit ederek karşılama yoluna gitmek adına, İnsan Vakfı Acil Yardım Ekibimiz ve bölge temsilcilerimizle kriz masası kurup bölgeyle irtibatı genel merkez üzerinden sağlıyor.

Afet sürecinin başında toplamda 40 kişiden oluşan İMH Arama Kurtarma Ekibiyle birlikte, sahadaki çalışmalarda aktif rol üstlenildi ve 340 görevli araç ve 3500 gönüllümüz ile, ülke genelinden kontrollü olarak bölge halkına destek olmak üzere deprem bölgesinde hazır bulunduk.

Vakfımız her dönemde afet gibi kriz durumlarında, ânın ihtiyaçlarını tespit edip acil ihtiyaçları ulaştırma aşamasından sonraki safhada, mağduriyeti en aza indirmek için uzun soluklu projeler planlamıştır.
Hâlihazırda Maraş’ta, Adana’da ve Hatay'ın Antakya ve Kırıkhan ilçelerinde olmak üzere, toplamda 4 büyük koordinasyon ve lojistik merkezimizden, mobilize ekipler tarafından günlük 70; toplamda 520 tır yardım malzemesinin sevk edilmesini ve afetten etkilenen merkezi ve kırsal tüm bölgelere dağıtımının koordinesini sağlıyoruz. 

Bölgedeki aşevlerimizin her biri, bir lojistik merkez durumunda olup bölge halkının giyim, ısınma, hijyen paketleri, battaniye, gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri özellikleri bünyesinde barındırıyor. Tüm çalışmalarımızı Afad ve Kızılay ile koordineli şekilde yürütmekteyiz. Binlerce çadırın kurulumunda gönüllülerimiz ve personellerimiz ile aktif rol aldık. Depremin üçüncü haftası itibariyle sahada bulunan 152 gönüllü araç ile ulaşılamayan köylere ulaşıyor ve insani yardımı herkese ulaştırmaya çalışıyoruz. 30 mobil tuvalet ve 3 mobil aşevi ile ihtiyacı karşılamaya çalışan İnsan Vakfı, hanımların ve çocukların özel ihtiyaçlarına yönelik hijyen ve tebessüm paketleri hazırlayıp bölgeye ulaştırmaya devam ediyor. Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimize yerleşen lise ve üniversiteye hazırlık sürecindeki depremzede öğrencilere 1.000 adet eğitim seti hazırlandı. 

Depremin yaşandığı ilk andan itibaren hizmete başlayan aşevleri, vatandaşımızın ihtiyacının olduğu bölgelerde hız kesmeden birbiri ardınca açılmak suretiyle, bugün 14 farklı konumda günlük 72.000 kişinin sıcak yemek ihtiyacını karşılamaktadır. Şu anda 14 aşevimiz, 1.800 gönüllümüz ve 152 gönüllü aracımız ile sahada aktif çalışmalarımızı sürdürüyoruz. (17 aşevimizden 3 tanesi bölge halkının ihtiyacı olmadığı ve depremzedelerin bölgeden ayrılması sonucu kapatılmıştır.) Bugüne kadar toplam 1 milyon 100 Bin (1.100.000) kişiye sıcak yemek ulaştırılmış olup 548 insani yardım tırının da bölgeye gönderilmesi sağlanmıştır. Kurulumu tamamlanan 2 adet mobil fırınımız 40.000 ekmek kapasitesine sahip olup ihtiyaçlı bölgelere taze ekmek hizmeti sunmaktadır.

Geleceğimiz, umutlarımızın inşacısı olan çocuklarımızı unutmadık. “Bir Mektup Bir Oyuncak” diyerek ülkemizin muhtelif yerlerindeki çocuklardan deprem bölgesindeki kardeşlerine gönderilmek üzere mektup ve oyuncak kampanyası başlattık. Kahraman miniklerimizi hastanede ziyaret ederek oyuncak hediye ettik, oyunlar oynadık. Çadır kentlerdeki yavrularımıza, ülkemizin farklı bölgelerinden minik yürekler tarafından düşünülmüş kıyafetleri, şekerleme ve oyuncakları ulaştırarak merhamet ve sevgi tohumları ekmeye gayret ettik.

Çocuklarımızı iyileştirme çalışmalarımız Aşevi ve Koordinasyon Merkezlerindeki gönüllülerimizin her gün için oluşturduğu rutin etkinliklerle devam ettiriliyor. Her akşam gerçekleştirilen kitap okuma ve hikâye anlatma rutinimiz oluyor. 

Hâlihazırda gönüllülerimizden Psikoloji ve PDR bölümü öğrencilerimiz, deprem bölgesinde psikolojik destek sağlıyor. Çeşitli etkinliklerle onları eğlendirmeye ve gelişimlerine faydalı olmaya çalışıyoruz. Mutlu Aile Mutlu Çocuk Derneği ile çocuk ve kadınların rehabilitasyonu konulu çeşitli etkinliklerin süreklilik arz edilecek şekilde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 

Vakfımız, bütün insani yardım faaliyetlerinde; bir sıcak çorbada, bir çocuğun gülüşünde yine insanımızı önceleyen yolun izini takip ediyor ...
 

Birlikte güçlü olduğumuza inanıyoruz, bu zor günleri de dayanışma içerisinde atlatacağız.